Vitaminai arba tai kas būtina kasdien, II dalis

Vitaminas H katalizuoja karboksilinimo reakcijas, kuriose dalyvauja CO2(HC03-) ir ATP, susidarant karboksibiotino- fermento kompleksui. Vitamino H trūksta retai, nes jo daug sintetina žarnyno bakterijos. Esant trūkumui, atsiranda dermatitas: oda parausta, pleiskanoja,  riebalų liaukos išskiria daug riebalų. Slenka plaukai, skilinėja nagai, vystosi  mažakraujystė. Maisto šaltiniai yra augalinės ir gyvūninės kilmės produktuose. Gana daug jo kiaušinio trynyje, kepenyse, inkstuose, piene, avižinėse kruopose, mielėse, mažiau daržovėse, vaisiuose ir uogose. Rekomenduojama  paros dozė – tik 0,25 mg.
Vitamino B9 funkcijos: dalyvauja raudonųjų kraujo ląstelių gamyboje, DNR sintezėje, nervinio vamzdelio defekto ir besmegenystės prevencijoje, ląstelių augime, baltymų metabolizme. Taip pat šis vitaminas didina apetitą ir skatina virškinimo rūgščių gamybą bei išsiskyrima. Esant jo trūkumui, vystosi anemija, slopinama DNR replikacija kraują gaminančiose kamieninėse ląstelėse, todėl sutrinka jų dalijimasis, o anemijos atveju kraujyje sumažėja eritrocitų ir hemoglobino koncentracija. Taip pat kraujyje sumažėja leukocitų kiekis. Maisto šaltiniai. Folio rūgštis plačiai paplitusi gamtoje: daug yra žaliose lapinėse daržovėse, špinatuose, taip pat  mielėse, mėsoje, kepenyse, inkstuose ir kt. Rekomenduojama paros dozė 1-2 mg.
Vitaminas B12 – vienintelis vitaminas, turintis metalo – kobalto. Dalyvauja labiau sudėtingose metabolinėse reakcijose. Kai trūksta šio vitamino, vystosi piktybinė mažakraujystė ir nervų sistemos degeneraciniai pakitimai. Pagrindinis mažakraujystės požymis – kraujo vaizdo pokyčiai: mažai eritrocitų, trombocitų. Jo daug sukaupia kepenys, dėl to ilgą laiką galima išgyventi be šio vitamino. Maisto šaltiniai: Vitamino B12 daugiausia yra kepenyse, inkstuose, žuvyje. Jo nėra augaluose. Žmogaus organizmą vitaminu B12 beveik visiškai aprūpina žarnyno bakterijos.  Trūkstamą jo kiekį žmogus gauna, valgydamas gyvūninius maisto produktus. Rekomenduojama vitamino B12 paros dozė – tik 0,003 mg.
Autorė: doc. Jurate Burneckiene. Tekstą parengė: Evaldas Kaulinis, KMU 3k studentas.

Parašykite komentarą