Sveika mityba

Sandra BardauskienėDėkojame Sandrai Bardauskienei, Kauno Medicinos universiteto doktorantei, mūsų mitybos specialistei už žinias, kurios mus ir mūsų aplinką daro stipresnius. „Mityba ir atitinkamai parinktas fizinis krūvis tai kelias į mūsų sveikatą. Tam tikri antrapometriniai bei fizinių savybių duomenys leidžia spręsti apie žmogaus organizmo būklę. Vertinant žmogaus fizinę būklę atsižvelgiant į mitybą, didelę reikšmę turi kiekvieno organizmo medžiagų apykaita. Medžiagų apykaita yra skirstoma į tris grupes: lėta, normali ir greita.
Mityba – tai maisto vartojimas, kuris reikalingas organizmo funkcijoms palaikyti. Maisto sudedamosios dalys aprūpina organizmą reikalinga energija, reguliuoja metabolinius, imuninius procesus, yra audinių kuriamoji medžiaga.
Sveika mityba – moksliškai pagrįsta valgomo maisto kiekiais, kurią parodo angliavandenių, baltymų bei riebalų santykis maiste. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) atstovai siūlo valgyti įvairų subalansuotą maistą, turintį apie 40 maisto medžiagų, kontroliuoti riebalų vartojimą, valgyti mažiau sočiųjų riebalų, cukraus ir druskos, vartoti daugiau kompleksinių angliavandenių (krakmolų) ir skaidulinio maisto, saikingai gerti alkoholį, palaikyti normalų kūno svorį, nenutukti, kasdien aktyviai judėti.
Taigi, racionali mityba numato energijos pusiausvyrą organizme pagal principą: pagamintos energijos kiekis turi atitikti išnaudotos energijos kiekį. Vitaminai ir mineralinės medžiagos gaunamos su maistu taip pat atlieka svarbią funkciją. Fizinės veiklos metu vitaminai bei mineralinės medžiagos aktyviai dalyvauja energijos gamyboje, baltymų ir angliavandenių biosintezėje. Trūkstant šių medžiagų, sumažėja fizinis darbingumas. Įvertinus fizinę veiklą ir žinant maisto produktų cheminę sudėtį ir jų kaloringumą, galima sudaryti valgiaraštį ir apskaičiuoti dienos raciono kaloringumą.
Paros raciono kaloringumas priklauso nuo energijos sąnaudų. Neilgai trunkantį maisto medžiagų stygių organizmas pats kompensuoja naudodamas medžiagų atsargas. Fiziniam krūviui trunkant ilgai, organizmas daugiausia naudoja riebalus ir sudėtingos sandaros angliavandenius. Per ilgai trunkant fiziniam krūviui, energija imama iš organizmo baltymų, dėl to sumažėja kūno masė, atrofuojasi raumenys, vystosi anemija, sutrinka ūgis, sumažėja fizinis darbingumas. Su maistu gaunant per daug energetinių medžiagų, sumažėja jos mobilizacija, todėl dalis angliavandenių ir riebalų kaupiasi riebalų pavidalu. Čia tik pradžia…“ Apie Sandrą, Kauno Medicinos universiteto kinezeologijos magistrantė, Lietuvos Kūno Kultūros Akademijos bakalaurė, Lietuvos baidarių ir kanojų tarptautinių „Regatų“ prizininkė, Lietuvos čempionatų nugalėtoja ir prizininkė. Šiuo metu dirba trenere Ąžuolyno sporto ir sveikatingumo centre.

3 atsakymai į “Sveika mityba”

  1. žinau šią trenerę, labai geras programas sudaro sportui ir mitybai, svorį numeta ir tie , kuriems prieš tai jokie treneriai nepadėdavo , tikrai rekomenduoju kreiptis.

  2. Lankausi jau 1,5 metu pas si zmogu.Nemanau,kad azuolyno sporto klubas turi jai alternatyva….(isskyrus vyru treneri virgi).Trenere,kuri gyvena su tavim „visur“-mintimis pasiekia net ir siaures italija…).Moka dirbti su klientu,isreikalauti rezultato,negailedama saves ir savo laisvalaikio.Mokslinė(ji yra KMU doktorantė) bei praktinė patirtis neleidzia abejoti trenerės kvalifikacija.Ziauriai dziaugiuos pasiektu rezultatu,sportuojant pas ja,bei laikantis jos sudaryto mitybos rezimo.Visiems rekomenduoju ja.

  3. Turejau galimybe susidaryti programa pas sia trenere. Nesimuliuojant ir laikantis nustatyto maisto rezimo, rezultatai tampa akivaizdus net ir skeptikams. Sandros sudarytose programose, nerasite populistiniu sukiu, tokiu kaip: „Sveika mityba – jaunatviškumo, žvalumo ir geros savijautos šaltinis.“, jos sudaromos kiekvienam ASMENISKAI (tikraja to zodzio prasme, o ne pagal sablona), jose rasite aiskiai nurodytas maisto kiekio normas, maistinguju medziagu kieki bei `dienos meniu`. Vienas dalykas lieka neaiskus, kodel assc.lt turedami ir trenere ir mitybos specialiste (kas yra labai didelis privalumas sportuojantiems), samdo kazka neaiskaus is skambiu pavadinimu save vadinanciu zmoniu: dietologu.

Parašykite komentarą