Nėra lengva Japonijoje būti vaiku. Tai patvirtina 2004 metais Hokkaido universiteto mokslininkų atlikto tyrimo duomenų išvada: beveik ¼ visų Japonijos pradinės mokyklos vaikų kenčia nuo išplitusios klinikinės depresijos.
Naujas mastas, senas fenomenas. Pirmą kartą apie tai buvo paminėta beveik prieš1000 metų vienos Kyoto aukštuomenės damos dienoraštyje. Dienoraštis buvo pavadintas „Kagero Nikki“ („Ore skraidančių voratinklių metai“). Nors autorės vardas nežinomas, jos istorija – įžymi. Nelaimingai ištekėjusi už princo, ji kovoja dėl jo aikštingo dėmesio su likusiomis aštuoniomis jo žmonomis (tarp aristokratų poligamija buvo įprastas tų laikų reiškinys). Jos apgailėtinas įniršis jai teikia malonumą, ir ji mėgaujasi savo kančia. Vieninteliam savo sūnui ji yra atsidavusi motina, tačiau šis, kaip ir bet kuris XX ar XXI amžiaus nevykusios šeimos vaikas, lieka sužalotas.
„Berniukas“ – jo vardas dienoraštyje neminimas -gimė 955 metais. Nelaimingos vedybos pradėjo byrėti, o autorės pašaipūs komentarai, berniukui sulaukus trejų, tapo koncentruoto patoso brangakmeniu: „Berniukas, kuris jau bandė kalbėti, ėmė monotoniškai, su didelėmis pastangomis, kartoti žodžius, kuriuos tardavo jo tėvas, išeidamas iš namų: „netrukus vėl užeisiu, netrukus vėl užeisiu“. Klausantis jo žodžių, mano vienatvė kaip niekad tapdavo akivaizdi. Kaip ir mano vienišos naktys…“
„Vieną dieną,“ – įrašo metu berniukui buvo 10 -11 metų – „kuomet princas ir aš ramiai mėgavomės vienas kito kompanija, virtinė nereikšmingų dalykų atvedė mus iki audringų ginčų, ko pasėkoje apimtas įsiūčio jis išėjo. Pasikvietęs iš verandos mūsų sūnų, jam pranešė, jog nebeketina daugiau čia sugrįžti. Į kambarį berniukas grįžo graudžiai verkdamas ir atsisakė su manim kalbėti…“
Bėgo metai. Berniukui -jau15, o princas kaip visada -nerūpestingas ir neatsakingas. „Aš buvau apsėsta“- rašo autorė -“minčių apie mirtį ir savižudybę, tačiau rūpestis dėl berniuko mane sulaikė… Kartą, norėdama išbandyti berniuko reakciją, prasitariau, jog norėčiau tapti vienuole. Vaikas pravirko. „Jeigu tu taip pasielgsi, aš tapsiu kunigu“ -ištarė jis. “Kokia prasmė man likti tokiu, koks esu dabar?“
Teksto autorius: Michael Hoffman, The Japan Times