Daruma (jap. 達磨) yra apvali, tuščiavidurė, dažniausiai raudonomis spalvomis dekoruota lėlė, vaizduojanti barzdotą vyriškį – Bodhidharmą, Zen budizmo įkūrėją. Ši lėlė japonų kultūroje yra tarsi sėkmės talismanas.
Daruma lėlė įkūnija daug simbolių. Jos forma yra apvali, viduje tuščiavidurė, tačiau pats lėlės dugnas šiek tiek sunkesnis, kad pavertus ji vėl atsistotų į pradinę poziciją – taip pat kaip lėlė „stovukas“, kurią turėjo daugelis iš mūsų. Japoniškai „stovukas“ vadinamas okiagari (起き上がり). Tikima, kad ši lėlės savybė reiškia gebėjimą išlaikyti sėkmę, įveikti visus sunkumus, net ir nutikus nelaimei nenuleisti rankų, neprarandant stabilumo eiti į priekį.
Dažniausiai Daruma lėlės būna raudonos spalvos, tai siejama su aukšto rango šventikų drabužių spalva ir tikima, kad ši spalva gydo. Edo laikotarpiu (1600-1868) raudona spalva buvo siejama su raupais ir raupų dievu. Namai, kuriuose būdavo raupais sergančių ligonių buvo pažymimi raudonais popieriaus ar medžiagos gabalėliais. Japonai tikėjo, kad pamalonintas raupų dievas gali išgydyti sergantį vaiką, todėl rengdavo sergančius vaikus raudonai, o namuose paruošdavo altorėlį su Daruma lėle, kurios okiagari principas įkvėpdavo ligoniui viltį pasveikti. Šiuolaikinėje Japonijoje taip pat yra daug šventyklų, kuriose dominuoja raudona spalva.
Daruma lėlės parduodamos baltomis, neužpildytomis akimis. Įsigijus arba gavus dovanų šią lėlę reikia sugalvoti norą, tikslą ir nupiešti lėlei vieną akį. Kaskart pažiūrėjus į vienaakę Daruma lėlę prisiminti savo tikslą ir dėti visas pastangas jam tapti tikrove. Kai noras ar siekis išsipildo – reikia nupiešti ir kitą akį. Naujųjų metų pradžioje Daruma lėlės, jau turinčios abi akis, nešamos į tam tikras šventyklas joms padėkoti ir rituališkai sudeginti. Iškart po to perkamos naujos lėlės ir galvojami nauji metų tikslai. Daugiau ir plačiau „Noriu mokytis japonų kalbos“ facebook socialiniame tinkle.