Teisėjavimo principai

Mūsų bičiulis Gerardas Rūkas, Lietuvos Kendo Asociacijos prezidentas, kelinti metai stengiasi įsisavinti kendo teisėjavimo meną. Po paskutinio seminaro sutiko pasidalinti savo mintimis apie   šį kartais visų nepastebimą ir sunkų darbą. Turėdamas puikius mokytojus: Sumi Sensei (Visos Japonijos Kendo čempionato finalų teisėją) Mike Davis Sensei (Pasaulio čempionato finalo teisėjas) Hirakava Sensei ir žinoma Gerardo kendo mokytojas, draugas ir tarptautinis teisėjas – Džefas Humas.
Teisėjo (shinpan) pagrindinė užduotis yra nuspręsti galiojanti kirtį (yuko – datotsu) ir įvertinti jį  tašku (ippon). Kendo teisėjavimas yra šventas ir absoliutus būvis, nes kovos pergalės nuosprendis (hantey) formuoja jos kokybinę formą. Manau nesuklysiu sakydamas, kad  teisęjų rankose, šio kovinio meno  ateitis. Nesigilindamas į visus teisėjavimo subtilumus, pasistengsiu glaustai apibendrinti jo esmę ir kai kuriuos principus.
Kovai teisėjauja pagrindinis teisėjas (shushin) ir du pagalbiniai teisėjai (fukushin), kurie kaip ir kovotojai  yra kovos aikštelėje (shiai-jo). Dar yra vyriausiasis teisėjas (shinpan-cho), kuris stebi kovą ir teisėjus už aikštelės ribų. Skelbiant tašką, turi būti atsižvelgiam į šiuos pagrindinius faktorius, pastaruosius nesuklystant galime vadinti reikalavimais:
– kovotojo  laikysena ir elgsena,
– kovotojo psichinis stovis ir dvasinė būsena.
Kirčio atlikimas laikantis pagrindinių reikalavimų:
– kirtis reikiama shinai dalimi (hasuji),
– kirtis laikantis teisingo atstumo (maai),
– kirtis atliktas su teisingu atakos laiko suvokimu(kikai),
– kirčio, dvasinės ir fizinės būsenos vieningumas (ki – ken – tai – ichi),
– kovotojo visiško pasirengimo būsena (zanshin) po atakos.
Ir atsižvelgiant į visus šiuos faktorius, teisėjas per dešimtąją, kartais net šimtąją, sekundės dalį turi paskelbti verdikta. Puikaus teisėjavimo pavyzdys šioje nuorodoje – spauskite čia…
Teisėjo būtini bruožai ir trys šventos vertybės:
– teisingumas abiejų kovotojų atžvilgiu,
– pasitikėjimas ir priimtų sprendimų tvirtumas,
– drąsa priimti sprendimą.
Kiekvienas kovotojas turi mokėti pralaimėti, bet nieko nėra skaudžiau, kai pergalė prarandama dėl teisėjų aplaidumo ir neteisingo sprendimo. Dar vienas faktas, kad nekiekvienas aukštos klasės kendoka tampa geru shinpan’u. Kiekvieno kendokos pareiga žinoti teisėjavimo principus ir gal vėliau atras savyje drąsos paimti i rankas shinpan-ki (teisėjo vėliavėles) ir taps šio tauraus kovos meno saugotoju. Dėkojame Gerardui už laiką skiriamą kendo.

Parašykite komentarą