Šiuolaikinis Japonijos miestas

Mažaaukštė individuali gyvenamoji šiuolaikinė Japonijos miesto architektūra.
Atvykus į Japoniją, visada į akis krenta išskirtinė japonų architektūra. Nekalbėsiu čia apie tradicinę medinę japonų architektūrą, jų šventyklas, pilis, vienuolynus ar sodus/parkus. Šioje temoje norėčiau trumpai apžvelgti iš išorės paprastų japonų (sakykim, kad tai vidurinysis sluoksnis) individualius gyvenamuosius namus didmiestyje.
Ką pirmiausia pastebiu žvelgdamas į gyvenamuosius individualių namų miesto (pvz. Tokijo) rajonus – tai jų ypatingas masteliškumas:
1) gyvenamuosius rajonus dažniausiai perimetru rėmina „magistralinės“ miesto gatvės (dviejų – keturių juostų) su pakankamai plačiais šaligatviais. Einant į kvartalo gilumą iš karto patenki į siauras gatves be jokių šaligatvių, kuriose sunkiai prasilenks du automobiliai (o kai kurios gatvės tokios siauros, kad pritaikytos tik vienam automobiliui pravažiuoti):

Todėl vaikščioti tokiais rajonais kiek neįprasta, nes vaikštai gatvės važiuojamaja dalimi ir iš pradžių net nežinai kuria reikia jos puse eiti (jei joje nebūna užbrėžta skiriamoji pėsčiųjų juosta)…
2) abipus tų siaurų gatvių pristatyta begalė nedidukų dviaukščių, kartais ir triaukščių individualių gyvenamųjų namų. Labiausiai stebina, kad tai iš tiesų nedideli, kompaktiški namai, jei lyginti juos su mums įprastu „standartiniu“ lietuvišku dviaukščiu ar tuo labiau triaukščiu miesto indv.gyv.pastatu. Matosi, kad tie pastatai statyti visai nedidukame sklype, kuriame kažkokiu tai būdu privalėjo išsitekti ir dar tenkinti visus savo šeimininko poreikius. Ir įdomiausia yra tai, kad visame rajone nerasi nė vieno vienodo pastato; japonai mėgsta individualumą architektūroje:

Kad suprastumėte kokio didumo (ir kiek viduje vietos) yra paprastas 2-ų aukštų individualus gyvenamas namas Tokijuje, atkreipkite dėmesį į šio sklypo dydį, kuriame stovės tas pastatas, be galo artimą gretimų pastatų kaimynystę ir pačio pastato numanomą vieno aukšto bendrą kvadratūrą:

3) mažaaukštės individualių gyvenamųjų namų rajonų architektūrinio-urbanistinio audinio struktūra be galo įvairi. Vienuose rajonuose dominuoja išskirtinai smulkučiai dviaukščiai namukai:

Medžiagą paruošė architektas Arnoldas Asauskas. Tęsinys seka.

Parašykite komentarą