Mitybos piramidė

Mityba – tai gyvybinei veiklai palaikyti reikalingas maisto kiekis. Maisto sudedamosios dalys (angliavandeniai, riebalai, baltymai, vitaminai, mineralai) aprūpina organizmą energija.
Sveika mityba – moksliškai pagrįsti valgomo maisto kiekis ir angliavandenių, baltymų bei riebalų santykis maiste. Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) ekspertų grupės 2000 metais parengta medžiaga  pateikia moksliškai pagristas žinias apie mitybą ir sveikatą. Ši medžiaga yra dalis programos, kurios tikslas – pagerinti žmonių sveikatą, sumažinti mirtingumą ir sergamumą lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis. Sveikos mitybos mokslininkai siūlo valgyti įvairų subalansuotą maistą, turintį apie 40 maisto medžiagų, kontroliuoti riebalų vartojimą, valgyti mažiau sočiųjų riebalų, cukraus ir druskos, vartoti daugiau kompleksinių angliavandenių (krakmolų) ir skaidulinio maisto, saikingai gerti alkoholį, palaikyti normalų kūno svorį, nenutukti, kasdien aktyviai judėti.
Kasdienoje reikėtų vadovautis šia schema:

maistas

Ši piramidė atspindi sveikos mitybos rekomendacijas. Maisto produktai suskirstyti į šešias grupes. Piramidės pagrindą sudaro svarbiausi kasdienio maisto produktai: grūdai, duona, bulvės, ryžiai, makaronų patiekalai, kuriuose yra daug skaidulinių medžiagų, vitaminų, fitochemikalų, mineralų (niacino (nikotino rūgštis ar vitaminas B3), geležies, tiamino, riboflavino). Šie augalinės kilmės produktai, turintys daugiausia kompleksinių angliavandenių, užtikrina sveiką mitybą. Per dieną siūloma suvalgyti 4-6 porcijas šios grupės maisto pakaitalų. Jie suteikia didžiąją dalį visos energijos, reikalingos žmogaus veiklai.
Kita (siauresnioji) piramidės dalis, sudaryta iš augalinės kilmės angliavandenių, perskirta į dvi puses: vaisių ir daržovių. Kasdien iš šios dalies reikia suvalgyti apie 400 g daržovių ir vaisių. Daržovės turtingos vitamino A, folio rūgšties, kalio, augalinių skaidulų. Siūloma suvalgyti 3-5 daržovių porcijas. Vaisiai turtingi vitaminų C, A, E, pektinų. Jų siūloma suvalgyti 2-4 porcijas per parą.
Dar aukštesnės piramidės dalies maisto reikia valgyti saikingiau, mažiau. Čia yra gyvulinės kilmės maisto produktai, dažniausiai riebūs ir kaloringi. Ši piramidės dalis taip pat padalinta į dvi puses: 2-3 porcijos pieno produktų (pienas, jogurtas, sūris) ir 2-3 porcijos mėsos produktų (paukštiena, žuvis, ankštiniai augalai, kiaušiniai, riešutai). Pakanka nedidėlio šių produktų kiekio, kad būtų patenkinti organizmo baltymų poreikiai (0,8 g baltymų 1 kg kūno svorio).
Piramidės viršūnės dalies produktus reikia vartoti mažais kiekiais ir retai. Tai riebalai, aliejus, cukrus, saldainiai, saldinti gėrimai. Iš šių produktų gaunama daug energijos, bet būtinų medžiagų juose nėra.
Visų piramidės grupių maisto medžiagos yra svarbios organizmui, skiriasi tik jų dienos normos. Pavyzdžiui, pieno grupė svarbi, nes turtinga kalcio, kurio visai neturi daržovių grupė. Paruošto maisto, pavyzdžiui, cepelinų, picų, mišrainių, sudedamosios dalys dažnai priklauso įvairioms grupėms.
Kiek maisto porcijų iš kiekvienos piramidės dalies reikia suvartoti, priklauso nuo individo dienos kalorijų poreikio. Kuo žmogus fiziškai aktyvesnis dirbdamas ir ilsėdamasis, tuo daugiau porcijų jis turi suvalgyti, kad gautų pakankamai energijos. Mūsų mitybos konsultantė Sandra Bardauskienė.

Parašykite komentarą